egmont_swieta_940x90

Warsztaty Letnie dla Dzieci: Ekodzieciaki - Ekocudaki


5. lipca 2012 r. czwartek - 23. sierpnia 2012 r. czwartek


W każdy czwartek w godzinach od 12.00 do 15.00 (20.07.12 wyjątkowo w piątek!) podczas wakacji mamy dla małych odkrywców, geografów i ekologów nie lada gratkę, czyli warsztaty recyklingowe połączone z edukacją rozwojową. Zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat oraz dzieci z niepełnosprawnością (lekką lub umiarkowaną) w wieku 5-18 lat na twórcze warsztaty recyklingowe i edukacyjne podróże.

 

 

 

W duchu zrównoważonego rozwoju przemierzymy wszystkie kontynenty świata, zdobędziemy szczyty w etycznych podróżach, poznamy sposoby pozytywnego wpływania na losy naszej planety, nauczymy się ekologicznych postaw. Przybliżymy kulturę, muzykę, sztukę, opowieści, legendy, a dzięki samodzielnemu wykonaniu przedmiotów artystycznych z recyclingowych tworzyw, dowiemy się co nieco o przedmiotach rękodzielniczych w różnych szerokościach geograficznych i poznamy różne sposoby na to, jak zostać ekodzieciakiem.

 

 

 

czwartek I: 5 lipca 2012 - Indyjskie ozdoby: quilling i mehndi
czwartek II: 12 lipca 2012 - Majowie Ki′che′ i patyki deszczowe w Gwatemali
piątek III: 20 lipca 2012 - Wędrówka stworzaków-cudaków z Pitjantjatjarą po czasach snu
czwartek IV: 26 lipca 2012 - Król-Wojownik z Ghany wyplata kosz za koszem
czwartek V: 2 sierpnia 2012 - Śmiechy glinoludów na wyspie Zanzibar
czwartek VI: 9 sierpnia 2012 - Podróż z Babuszką w głąb Rosji
czwartek VII: 16 sierpnia 2012 - Ziemia Ognia i Lodu pod ażurowym abażurem
czwartek VIII: 23 sierpnia 2012 - Karnawał w Brazylii nie może obejść się bez masek

Warsztaty czwartkowe 3-godzinne: 12.00 - 15.00

Koszt uczestnictwa: 40 zł od osoby

Warunkiem rezerwacji miejsca jest zgłoszenie na adres: glosna.poznan@gmail.com . W zgłoszeniu e-mail prosimy o podanie: imienia i nazwiska dziecka, wieku dziecka, danych kontaktowych do rodziców, a także termin interesujących Państwa i dzieci warsztatów.

Czwartek I - 5 lipca: Indyjskie ozdoby: quilling i mehndi
Edukacja rozwojowa: Witamy w Azji. Dziś odwiedzimy Indie. Wykonamy mehndi, czyli przyozdobimy dłonie i stopy pięknymi wzorami, co zagwarantuje nam szczęście na cały dzień. Obejrzymy, a może też zatańczymy taniec prosto z Bollywood. Dowiemy się, czym charakteryzuje się hinduizm i na jakich instrumentach grają indyjscy muzycy.
Warsztat: Poznamy technikę quillingu recyklingowego i wykonamy bransolety, korale, kolczyki.

Czwartek II - 12 lipca: Majowie Ki′che′ i patyki deszczowe z Gwatemali
Edukacja rozwojowa: Dowiemy się, gdzie leży Ameryka Środkowa i kraina wulkanów: Gwatemala. Poznamy kulturę, tradycję i sztukę Majów Ki′che′, a także zaznajomimy się z majańską kosmogonią, pochodzącą z prastarej księgi Popol Vuh. Zajrzymy do środka kilku wulkanów i dowiemy się co nieco o zasobach wodnych na ziemi na podstawie gwatemalskiej legendy: Kropelka Tita i zabawie w Kropelkę.
Warsztat: Patyki deszczowe stworzymy z kartonowych tub i ozdobimy malunkami, a potem zadzwoni nam w nich deszcz, a może nawet uda nam się przywołać spadające z nieba krople.

Piątek III - 20 lipca: Wędrówka stworzaków-cudaków z Pitjantjatjarą po czasach snu
Edukacja rozwojowa: Zobaczymy dziś, gdzie leżą odległe wyspy Oceanii, Nowej Zelandii i Australia. Na tej ostatniej zatrzymamy się dłużej. Spotkamy się z torbaczami: śpiochem koalą, walecznym kangurem i bajkowym diabłem tasmańskim oraz z zagadką genetyki - stekowcami, czyli ssako-gadami: dziobakiem i kolczatką. A potem przeniesiemy się w czasy snu. Pitjantjatjara - „zajęczy kangur" poprowadzi nas po magicznych ścieżkach totemizmu Aborygenów i, przedstawiając nam po drodze czuringi, doprowadzi do Urulu - miejsca świętego. Nie zabraknie też opowieści. Zabderfilio - stwór niezwykły, do niczego niepodobny, przedstawi nam na swój sposób, czym jest różnorodność kulturowa.
Warsztat: Stworzaki-cudaki o imionach równie niezwykłych jak Zabderfilio powstaną z kartonów i z wyobraźni.

Czwartek IV - 26 lipca: Król-Wojownik z Ghany wyplata kosz za koszem
Edukacja rozwojowa: Zobaczymy na mapie kraje Afryki Zachodniej i Subsaharyjskiej. Razem z Królem-Wojownikiem powędrujemy do Akry, stolicy Ghany. Odkryjemy bogactwo plemion i języków miejscowych: asante, fante, ewe. Z opowieści Manawee dowiemy się albo i nie imion pięknych sióstr bliźniaczek, mieszkających na skraju wioski obok Takoradi.
Warsztat: Plecionkarstwo recyklingowe, czyli wyplatanie koszyków gazetowych jak koszy wiklinowych to dobry fach w rękach, nawet Króla-Wojownika.

Czwartek V - 2 sierpnia: Śmiechy glinoludów na wyspie Zanzibar
Edukacja rozwojowa: Tanzania leży w Afryce Wschodniej. To do tego kraju należy jedna z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych wysp świata: Zanzibar. Poznamy jina - mądrości z ludowych przysłów, dzięki kangom. Nauczymy się też, jak wiązać kangi i powymyślamy, do czego jeszcze mogą nam służyć te przepiękne wielobarwne tkaniny. A dzięki opowieści: Cztery Bębny Przeznaczenia poczujemy rytm i moc bębnów i usłyszymy donośny śmiech zanzibarskich leśnych stworów.
Warsztat: W krainie marzeń glinoludów zbudujemy domy, wieże i ludzi z gliny.

Czwartek VI - 9 sierpnia: Podróż z Babuszką w głąb Rosji
Edukacja rozwojowa: Poznamy rozległą Syberię z różnych perspektyw. Obejrzymy tundrę i tajgę. Spotkamy jej ludy: Ewenków i Nieńcy. Dowiemy się, czym jest szamanizm, a czym prawosławie. Zobaczymy pieśca, renifera, piżmowca. A Mądra Wasylisa podpowie nam, jak usłyszeć i skorzystać z podpowiedzi intuicji, kiedy znajdziemy się w trudnych, tajemniczych okolicznościach przyrody.
Warsztat: Babuszki - laleczki z papierowej masy, wykonamy własnymi rękoma, a następnie pomalujemy je i ozdobimy.

Czwartek VII - 16 sierpnia: Ziemia Ognia i Lodu pod ażurowym abażurem
Edukacja rozwojowa: Poznamy Ziemię Ognia i Lodu - tak nazywają Islandię. Ta odległa wyspa, do której niegdyś przybyli Celtowie i Wikingowie, to królestwo: dudniących wodospadów, lodowców, fiordów, wulkanów i niebiańskich gejzerów, gdzie w lecie słońce świeci niemal całą dobę. Żyją tam kolorowe maskonury, głuptaki i rybitwy, wieloryby, delfiny i foki. O magicznej naturze tych ostatnich dowiemy się z opowieści Północy: Eyalirtaq - dziewczyna-foka. Dzięki tej pięknej celtyckiej legendzie dowiemy się również, czym jest potrzeba wolności i odpowiedzialności.
Warsztat: Ażurowy abażur - wykonamy techniką masy papierowej z gazet, sznurków i „pęcherza foki".

Czwartek VIII - 23 sierpnia: Karnawał w Brazylii nie może obejść się bez masek
Edukacja rozwojowa: Dowiemy się na początek, co oznaczają pojęcia: Kraje Północy i Kraje Globalnego Południa. Dziś jesteśmy w Ameryce Południowej. W Amazońskiej puszczy spotkamy: ocelota, kapibara i tapira. A w jednej z Brazylijskich wiosek usiądzie przed nami Opowiadacz i opowie nam o tygrysie i oposie Legendę o ogniu.
Warsztat: Maski karnawałowe i totemy z magiczną mocą wykonamy i ozdobimy techniką dekupażu.

 

 
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
Brak komentarzy
W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


NA KAŻDĄ OKAZJĘ...